به هنگامی که در مورد کهولت سن و سلامتی صحبت می‌کنیم عمدتا به این نکته پی می‌بریم که کهولت سن ارتباط مستقیم با علائم فیزیکی همچون آرتروز، کم بینایی و مشکلات تحرکی فرد دارد.
یکی از علائم کهولت سن که مورد توجه اطرافیان قرار نمیگیرد افسردگی است. از دیدگاه Jordan Karp روانشناس رفتارهای کهولت سن در UPMC، افسردگی در جایگاه دومین بیماری رایج اختلالات روانشاختی در زندگی هر فردی قرار گرفته است.
بر طبق نظریه‌ی دکتر Karp ، اگر افسردگی در سالمندان با موفقیت درمان نشود می تواند به یک مشکل مداوم تبدیل گردد. وی اظهار دارد افسردگی در افراد مسن بر تفکر و حافظه تأثیرگذار است و خطر ابتلا به اختلالات شناختی و احتمال جنون را افزایش می‌دهد.

عوامل پرخطر بیماری افسردگی در افراد سالمند
مسیر پیشروی افسردگی در افراد سالمند با عوامل مختلفی همراه است. دکترKarp عقیده دارد افسردگی عمدتا در جوانی شکل میگیرد اما به هنگام پیری دوباره نمایان میشود. برای بعضی افراد، شرایط خاص زندگی مانند مرگ همسر، از دست دادن استقلال یا تنهایی به دور از دوستان و خانواده ممکن است موجب افسردگی شود.
در بعضی موارد، عوامل بیولوژیکی همانند بیماری می توانند به شروع افسردگی دامن بزند. بیماری پارکینسون، ام اس، سکته مغزی، و بیماری قلبی عروقی همگی با این بیماری همراه است.
دکتر karp میگوید: به هنگامی که افراد افسرده میشوند به طور جدی از بیماری خود مراقبت نمیکنند و این یک دور باطل محسوب میشود. حتی ممکن است دارو فشار خون خود را مصرف نکرده و یا قند خون خود را کنترل نکنند و پس از این چرخه معیوب، مشکلات پزشکی و افسردگی بدتر خواهد شد. اینجاست که اطرافیان باید به نگهداری سالمندان خود بپردازند.

گزینه های درمان افسردگی در افراد سالمند:
درمان افسردگی در سالمندان بستگی به نوع تاثیر پذیری فرد و علایق آنها دارد. دکتر Karp می گوید: یک روش موثر برای کنترل افسردگی در افراد سالمند، استفاده از جلسات مشاوره است. این جلسات می توانند کمک شایانی به افراد سالمند کنند که احساسات خود را بیان و بر روی نقاط ضعف خود کار کنند. یکی دیگر از روش های رایج برای درمان افسردگی مصرف دارو است. داروهای ضد افسردگی تاثیر مثبتی بر روی علائمی همچون بد خلقی، عدم لذت و مشکلات خواب خواهد داشت و همچنین باعث افزایش اشتها، کاهش افکار خودکشی و احساسات کم ارزش در فرد بیمار میشود.

چگونه می توانیم به کسی که دچار بیماری افسردگی است و در واقع یکی از عزیزان ما محسوب میگردد کمک کنیم؟
پرستاران، اعضای خانواده و دوستان همه نقش مهمی در کمک به یک عزیز در مقابله با افسردگی را بازی می کنند. دکتر Karp بر این امر تاکید دارد که اعضای خانواده و پرستاران میبایست در چرخه‌ی درمان افسردگی افراد میانسال قرار گیرند، به خصوص اگر این افراد دارای اختلالات شناختی باشند. پرستاران و اعضای خانواده می توانند راجع به احساسات خود با این افراد صحبت و درک و حمایت خود را با آنان به اشتراک بگذارند.
دکتر karp یادآور میشود که بهترین نقطه شروع حضور پزشک مراقبت های اولیه برای فرد است. اکثر افراد مسن بیشترین توجهات را از پزشک مراقبت های اولیه خود دریافت می کنند، که این امر نقش موثری برای درمان افسردگی ایفا میکند. البته حضور یکی از اعضای نزدیک خانواده به هنگام مراجعه به پزشک حائز اهمیت است و احساس امنیت را در فرد ایجاد میکند.
حمایت، درک و تایید سخنان افراد سالمند که دچار فراموشی شده اند از مهمترین نکات کلیدی برای بهبود سریع آنان است.