سالمندان هم می توانند از اینترنت و فضای مجازی استفاده کنند.

شاید این عنوان برای بسیاری از افراد غریب باشد. شاید تصور کنیم پرداختن به چنین موضوعی چندان اهمیت ندارد. شاید باور داشته باشیم، سالمندان به واسطه شرایط جسمانی و روانشناختی قادر به استفاده از فضای مجازی نیستند. و یا حتی خیلی ساده فراموش کنیم که سالمندان هم قادرنند از فضاهای مجازی بهره ببرند.

برخلاف تصور بسیاری از ما سالمندان در موارد متعدد قادرند استفاده از فضای مجازی و برنامه ها و اپلییشن های مختلف را بیاموزند. چنانچه آموزش به شیوه اصولی و موثر باشد، سالمند قادر خواهد بود از این امکانات بهره زیادی ببرد.

 

استفاده از فضاهای مجازی برای سالمندان می تواند مزایای زیادی به همراه داشته باشد. ارتباطات اجتماعی که در این قبیل فضاها شکل می گیرد، دیدن عزیزانی که سالمند به آنها علاقه دارد و دلتنگشان می شود اما به خاطر بعد مسافت قادر نیست ملاقاتشان کند و تعامل با دوستان و آشنایان که به هر دلیل نمی توانند به ملاقات سالمند بیایند می تواند از جمله این مزایا باشد. این امکان به سالمند کم خواهد کرد تا کمتر احساس تنهایی و دلتنگی داشته باشد. مطالعات نشان می دهد سالمندانی که فرصت یادگیری و استفاده از فضای مجازی و اینترنت داشته اند، ابراز کرده اند که دنیای تازه ای پیش رویشان گشوده شده است. این قبیل افکار خوشایند می تواند در بالا بردن خلق و ارتقا عزت نفس سالمند تاثیر به سزایی داشته باشد.

جالب است بدانید در تحقیقی که در برخی از دانشگاههای مطرح دنیا انجام شده است، مشخص شده سالمندانی که فرصت داشتند کار با تبلت و اینترنت را تجربه کنند نسبت به افراد گروه کنترل که چنین فرصتی نداشتند، از منظر فعالیتهای شناختی توانمندتر عمل کردند.

فضای مجازی جذابیت زیادی برای همه ما دارد. همه ما بارها تجارب خوبی در استفاده از این فضاها داشته ایم. اما شاید کمتر تصور کنیم که سالمندان نیز از گشت زدن در دنیای مجازی لذت ببرند. این تصور تا حدود زیادی اشتباه است. فضای مجازی می تواند برای سالمندان نیز جذابیتهای زیادی در پی داشته باشد. کافی است راهکارهای موثری برای آموزش استفاده از این قبیل امکانات بیاموزیم و بتوانیم استفاده از آنها را به سالمندان بیاموزیم.

البته استفاده از وسایلی نظیر تبلت و کامپیوتر یا گوشی های هوشمند خالی از ضرر هم نیست. چنانچه سالمندان و سایر اعضای خانواده بیش از حد در معرض این امواج قرار گیرند ممکن است سلامتی شان در معرض خطر قرار گیرد. لذا لازم است استفاده از این وسایل تحت نظارت مراقبین و در مدت زمان مجاز انجام گیرد.