تفریح و بازی یک نیاز اساسی برای دوران سالمندی است

بازی و سرگرمی تنها برای کودکان نیست. همه افراد در همه سنین به دلایل مختلف نیازمند تفریح و بازی هستند. هر چند ممکن است شکل و نوع بازی برای گروههای سنی مختلف متفاوت باشد اما همه به آن نیاز دارند. سالمندانن نیز ای اسن قاعده کلی مستثنی نیستند.

بازی های به ویژه بازی های فکری و حرکتی، چنانچه در حیطه توانمندی سالمندان باشند می توانند فواید زیادی برای آنها داشته باشد. از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. بالا بردن خلق و ایجاد شادی در افراد
 2. ارتقا توانمندی های شناختی از جمله حافظه، تمرکز، قدرت تفکر و از این دست
 3. توانمند کردن فرد در ارایه واکنشهای سریعتر
 4. بالا بردن توانمندی فرد برای برنامه ریزی، نقشه کشیدن و طرح و اجرای استراتژی های مختلف

بازی ها و تفریحات پر حرکت و هوازی که در حیطه توانایی سالمند باشد به فرد کمک می کند تا احساس توانمندی بیشتری را تجربه کند. به علاوه این قبیل بازی ها و ورزش های پر جنب و جوش با بالا بردن سطح سروتونین مغز در فرد احساس شادمانی و سرخوشی ایجاد می کند.

انواع بازی های فکری مناسب سالمندان عبارتند از :

 1. بازی با انواع کارتها
 2. تخته
 3. شطرنج
 4. انواع پازل ها و جورچینها
 5. بازی های کامپیوتری
 6. انواع جدول
 7. منچ و مار پله
 8. و سایر بازی های فکری که به تقویت حافظه کوتاه مدت کمک می کند.

البته بازی های فکری تنها به این موارد محدود نمی شود. طراحی این بازی ها بسیار ساده است و تنها کمی خلاقیت می تواند به ما کمک کند تا بازی های جدیدتری را برای آنها فراهم آوریم. برای مثال بازی تکمیل جملله را می توانید با تعدادی از سالمندان اجرا کنید. به این شکل که از نفر اول بخواهید یک کلمه ببگوید و نفرات بعد به ترتیب به آن کلمه اول کلماتی را اضافه کنند که در نهایت به یک عبارت یا جمله یا متن معنادار برسیم. بعد از آنکه نفر آخر جمله یا عبارت را کامل کرد می توانیم به همه تغییراتی را که در کلمه اول به وجود آمد بررسی کنیم. این بازی به افراد کمک می کند تا هم از خلاقیت خود بهره ببرند و آن را تقویت کنند و هم اینکه حافظه کوتاه مدت آنها تقویت می شود.
باید در نظر داشت که بازی های طراحی شده نباید در نظر سالمند کودکانه باشد. این اتفاق می تواند روحیه او را تخریب کند و احساس ناخوشایندی برای وی داشته باشد.