با نزدیک شدن به سال نو باید مواردی را در خصوص سالمندان رعایت کنیم

نزدیک شدن به روزهای پایانی سال برای ما ایرانی ها پر از تکاپو و رسوم زیباست. فرهنگ غنی گذشتگانمان به ما آموخته است که در این ایام خانه هایمان را تمیز کنیم، همراه با بهار طبیعت زندگی مان را رنگی نو بزنیم و در یک کلام مهیای تولدی دوباره شویم. نزدیکان و مراقبین سالمندان باید هوشیار باشند که در این ایام و البته در اجرایی کردن این رسوم زیبا نباید سالمندان کنار گذاشته شوند. باید از حضور فعال و مشارکت گرم آنها استفاده شود.


یکی از کارهایی که می توان در انجام آن از سالمندان کمک گرفت خانه تکانی است. هر چند در ظاهر امر به دلیل محدودیت های حرکتی و محدودیت کلی توانمندی سالمندان ممکن است این طور به نظر برسد که ایشان قادر به انجام هیچ کاری نیستند اما بهتر است در حد توان از آنها خواسته شود در کارهای منزل به ما کمک کنند. شاید این کمک در حد تا کردن چند لباس و یا مرتب کردن کمدهای کوچک باشد. حتی می توانیم از راهنمایی های آنها کمک بگیریم و از آنها بخواهیم که از تجاربشان برای ما بگویند تا هم ما بتوانیم به این امور بهتر رسیدگی کنیم و هم اینکه احساس ارزشمندی را در آنها تقویت کنیم. یادمان باشد قرار نیست مسئولیتهایی به سالمندان سپرده شود که از توان آنها خارج است بلکه قرار است تلاشمان را بکنیم که حضور و مشارکت فعال آنها را در کنار خود تجربه کنیم و به آنها حس خوبی بابت حضورشان بدهیم.

سالمندان نسبت به رسم و رسومات شب عید ممکن است واکنشهای مختلفی داشته باشند. برخی از آنها ممکن است به واسطه افسردگی و خلق پایین ابراز کنند که نمی خواهند در مراسم شرکت کنند و یا به دید و بازدید بروند. بهتر است با همدلی و آرامش همراهی شان کنیم و از آنها بخواهیم کنارمان باشند. اگر اجازه دهیم بی حوصلگی سبب انزوای بیشتر شود، ممکن است به افسردگی آنها دامن زده باشیم. از طرفی ممکن است نسبت به انجام برخی امور تعصب ویژه ای نشان دهند. بهتر است حتی المقدور و دست کم در فضایی که مربوط به این بزرگواران است همه چیز مطابق میلشان انجام گیرد.

یادمان باشد ممکن است یادآوری سالهای گذشته و داشته هایی که از دست رفته است می تواند احساس سوگ و ناراحتی را در سالمندان در این ایام بالا ببرد. باید مراقب باشیم که چنانچچه تمایل داشتند به این خاطرات بپردازند فرصت کافی در اختیارشان قرار دهیم و با آنها همدلی کنیم. حرفهایشان را کامل بشنویم و تلاش نکنیم هر چه زودتر بحث را تمام کنیم. حق می دهم که گاهی ما به خاطر علاقه ای که به آنها داریم تلاش می کنیم که جو ناراحت کننده ای را که به واسطه یادآوری خاطرات منفی ایجاد شده است را نابود کنیم اما واقعیت این است که همدلی و همراهی با احساسات و عواطف آنها می تواند حس بهتری نسبت به شکستن فضا در سالمندان ایجاد کند. شاید سالمندان نیاز به این فرصت داشته باشند و ما نباید آنها را محروم کنیم .

مورد بعدی نگرانی برخی سالمندان در ایام نوروز و حتی رسوم پیش از نوروز از جمله چهارشنبه سوری است. برای بالا نرفتن سطح اضطراب سالمندان بهتر است کمی با دل آنها راه بیاییم و خود را جایی آنها بگذاریم. شاید بتوانیم احساس نگرانی آنها را بهتر درک کنیم و بابت این نگرانی ها آنها را محق بدانیم.